Koncepce oboru

Sekce přírodních léčiv vychází ve své koncepci ze základní farmaceutické disciplíny farmakognosie. Ta představuje zaštiťující obor profilově přednášený ve své komplexnosti pouze na farmaceutických fakultách a rovněž je součástí statní zkoušky magisterského studijního programu Farmacie. Pojem farmakognosie vychází z období, kdy člověk k léčbě nemocí využíval pouze přírodní produkty, z období, kdy nebyly známy poznatky moderní syntetické chemie a s ní související přípravy léčiv. Řecká slova pharmakon (léčivo) a gignosco (vědění) tak daly vzniknout tradiční a stále se rozvíjející vědní disciplíně. Ta se vyvíjela z čistě deskriptivního botanického či mykologického oboru přelomu 19. a 20. století do dnešní podoby věnující se přírodním obsahovým látkám a jejich biologické aktivitě. Farmakognosii lze v dnešní době definovat, jako vědní obor zkoumající obsahové látky rostlin, hub, živočichů či produkované mikroorganismy, s důrazem na jejich využití pro léčbu a ovlivnění lidského zdraví. Dochází zde k unikátnímu mísení chemických disciplín zastoupené fytochemií s biologickými vědami zkoumající farmakologické účinky obsahových látek. Rovněž například technologické zpracování přírodních produktů, jejich klinické využití ve formě léčiv či celé řady doplňků stravy je nedílnou součástí vědění o látkách přírodního původu.

Zajímavou a rozlehlou tématikou je využití poznatků tradičních systémů medicíny jako např. Tradiční čínská medicína nebo Ajurvéda a dalších poznatků získávaných v oborech ethnobotaniky či ethnofarmakologie, které zkoumají tradiční využití přírodních produktů. Velký význam má toto studium právě také dnes, v období globalizace, kdy na trhu s přírodními produkty lze jednoduše objednat exotické rostliny z opačné části zeměkoule. Není proto také divu, že celosvětově dosahuje obchod s přípravky obsahujícími zejména rostlinné látky mnohamiliardových finančních obratů. I z těchto důvodů je významným úkolem našeho oboru intenzivní rozvoj znalostí v oblasti fytofarmak a doplňků stravy, pro zajištění aktuálních znalostí a tím i dosažení bezpečnosti naší populace.

Obor studia přírodních látek, který bezesporu nejvíce zasahuje do běžného každodenního lidského života je fytoterapie. Jedná se o využití rostlinných produktů k pozitivnímu ovlivnění lidského zdraví a kvality života. Je patrné, že zvýšený zájem o rostlinná léčiva či rostlinné doplňky stravy není pouze přechodnou vlnou, ale setrvalým trendem. V tomto ohledu sehrává významnou roli jediná zdravotnická profese, která má odpovídající zdravotnické vzdělání v oblasti látek přírodního původu, a tou je lékárník. Více na stránce "Lékárník a přírodní léčiva".

 

PharmDr. Jaroslav Peč, Ph.D.  /1_2017