Činnost a zaměření sekce

Nejdůležitější akcí sekce je každoroční příprava a organizace konference „Syntéza a analýza léčiv“, která byla již od r. 1966 koncipována jako bilaterální česko-slovenská akce, kdy se místo konání pravidelně střídalo v Čechách a na Slovensku, a organizátory akce byli členové sekce nejčastěji z farmaceutických fakult v Bratislavě, v Hradci Králové a později i v Brně. Na organizaci konference se podíleli rovněž kolegové ze Sekce farmaceutické kontroly a bioanalytiky. Konference tak byla významným místem pro setkávání odborníků z farmaceutických fakult, Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii (VÚFB) a farmaceutického průmyslu, kteří se zabývali vývojem chemických léčiv. Abstrakta z této konference vycházela v samostatných sbornících či jako přílohy odborných časopisů (Československá farmacie, později Česká a slovenská farmacie, Farmaceutický obzor či Chemické listy). Po rozpadu Československa, po zrušení VÚFB a v souvislosti s ekonomickými změnami v českém a slovenském farmaceutickém průmyslu organizování této tradiční akce pokračovalo ve spolupráci se Slovenskou farmaceutickou spoločnosťou (Sekcia farmaceutickej chemie, Sekcia farmaceutickej analýzy) a pozvolna se změnilo na mezinárodní konferenci, protože mezi účastníky setkání v posledních letech byli farmaceutičtí chemici z Německa, Polska, Slovinska, Rakouska či Ukrajiny. Na této pro farmaceutické chemiky mimořádné konferenci během 45 let zaznělo několik desítek velmi obsažných a zajímavých plenárních přednášek zvaných osobností z oboru vývoje nových léčiv. Každoročně účastníci vyslechli desítky referátů a posterových sdělení o aktuálních tématech z oblasti syntézy a analýzy léčiv. Konference se v posledním desetiletí přednostně účastnili studenti doktorských studijních programů se svými příspěvky především z oborů Farmaceutická chemie, Bioorganická či organická chemie, Farmaceutická analýza a Zdravotnická bioanalytika.

Členové sekce se aktivně účastní i zahraničních odborných akcí a podílejí se i na jejich organizaci (http://www.faf.cuni.cz/Medchemeurophd/). Jako příklad můžeme uvést sympozium „Joint Meeting 2006“ 4. - 7. října 2006 v prostorách Univerzity v Marburgu u příležitosti pravidelného výročního setkání Německé farmaceutické společnosti. Setkání, které probíhalo celé v anglickém jazyce, se zúčastnilo téměř 600 farmaceutů z Německa, Maďarska a České republiky, ale i z jiných zemí. Naše sekce byla zastoupena především účastníky z královéhradecké farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a dále z Ústavu organické chemie a biochemie, Akademie věd České republiky v Praze. Vědecký program zahrnoval i plenární přednášku prof. A. Holého z UOCHB o vývoji antivirotik. Významné bylo od roku 2010 aktivní zapojení členů sekce do činnosti evropské sítě Paul Ehrlich MedChem Euro-Ph.D. network. Ve dnech 20. až 22. 6. 2014 se uskutečnila na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové 4. vědecká konference „Paul Ehrlich MedChem Euro PhD network“ (http://www.pehrlichmedchem.eu/;). Podobně zaměřené konference z oblasti farmaceutické chemie organizuje další evropská síť, a to Hungarian-Austrian-Czech-German-Greek-Italian-Polish-Slovak-Slovenian Joint Meeting on Medicinal Chemistry (http://www.jmmc2015.gr/). Tyto akce jsou konány pod záštitou Evropské federace pro medicinální chemii, European Federation for Medicinal Chemistry (EFMC, http://www.efmc.info/). Prestižní mezinárodní konferencí v oblasti farmaceutické chemie je EFMC International Symposium on Medicinal Chemistry, nejbližší akce se bude konat v Manchesteru (Velká Británie) od 28. srpna až 1. září 2016. Naše sekce ve spolupráci s fakultami pravidelně na tato evropská odborná setkání vysílá s aktivní účastí (přednášky, postery) především mladé kolegy.

Ve vedení Sekce syntetických léčiv ČFS se v téměř padesátileté historii postupně vystřídali dr. ing. Oldřich Hanč, DrSc. (VÚFB), prof. RNDr. PhMr. Karel Palát, CSc., doc. RNDr. Jiří Hartl, CSc. a prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc. V současnosti pracuje výbor v novém složení.