Zpráva z kampaně „Měření tepové frekvence v lékárnách“ 3.-9. 6. 2019

Datum vydání: 02.07.2019

Vzhledem k pozitivním ohlasům k loňské kampani jsme pokračovali v projektu screeningového šetření Měření tepové frekvence v lékárnách, a to nyní v rámci World Heart Rhytm Week 2019, který probíhal od 3. do 9. června 2019 pod záštitou odborných organizací Atrial Fibrillation Association (AFA), Arrhythmia Alliance (A-A) a International Pharmacists for Anticoagulation Care Taskforce (iPACT). Kampaň vznikla jako součást osvětového projektu „Poznejte svoji tepovou frekvenci“, který v pravidelných intervalech probíhá od roku 2008 s cílem zlepšit informovanost pacientů stran fibrilace síní včetně nácviku měření tepové frekvence a zjišťování dalších rizikových faktorů poruch rytmu. Screening fibrilace síní v široké populaci je vhodný zejména pro její často asymptomatický charakter a mimo jiné je doporučen Evropskou kardiologickou společností (European Society of Cariology guidelines 2016). Smyslem zapojení lékárníků do tohoto projektu je zvýšit povědomí o možnostech monitoringu pulzu a záchytu arytmií v lékárně a zajistit, aby si pacienti dokázali ověřit vlastní pulz doma. Dalším cílem pak je kvantifikovat přínos lékárníků v rámci identifikace nových případů arytmií, resp. fibrilací síní, a vhodnosti antikoagulační léčby v kontextu mezioborové spolupráce.

IMG_20190606_101801IMG_20190606_115239We-Support-WHRW-banner-Czech-Republic

Od roku 2016 se postupně zapojili lékárníci z 10 zemí světa. V České republice jsme měli možnost vyzkoušet měření tepové frekvence v lékárnách již počtvrté, a to zejména v lékárnách aktivně poskytujících individuální konzultace. V lékárně byla v daném týdnu vybraným pacientům manuálně změřena tepová frekvence a odhadnuto riziko budoucí tromboembolické příhody prostřednictvím CHADS2VASC2 skóre. V případě zjištěných abnormalit (nepravidelný srdeční rytmus, hodnoty tepové frekvence mimo fyziologické rozmezí) byli pacienti odesláni k lékaři. V některých lékárnách bylo využito i elektronické měření tepové frekvence pomocí ručních monitorů EKG, které ověřily přesnost manuálního měření. Další pokračování projektu je naplánováno na listopad 2019. Lékárny mohou nicméně měření tepové frekvence nabízet svým pacientům celoročně jako jednu ze zdravotních služeb poskytovaných v rámci konzultační činnosti.

Za poslední dva roky se v zúčastněných lékárnách podařilo oslovit téměř 200 pacientů, z nich 8 bylo odesláno pro další vyšetření k lékaři a máme zprávy, že 5 pacientů bylo diagnostikováno s poruchou rytmu, případně jim byla iniciována farmakoterapie. Souhrnné výsledky z právě proběhlé kampaně v červnu 2019 zatím analyzujeme.

Zapojení lékárníků do kampaně bylo v roce 2018 oceněno v rámci soutěže „Healthcare Pioneers britské asociace pro fibrilaci síní. Díky uvedeným výsledkům jsme měli možnost přihlásit tento projekt do soutěže opět, momentálně čistě za české lékárny. Poděkování tak patří všem lékárnám, které se dosud kampaně zúčastnily, a srdečně zvány jsou i další lékárny, které by chtěly začlenit měření tepové frekvence do své poskytované konzultační činnosti. Poděkování patří také iPACT, Sekci klinické farmacie ČFS ČLS JEP, Katedře sociální a klinické farmacie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové a České lékárnické komoře, které se podílely na materiálním a organizačním zajištění projektu.

Více informací k projektu je k dispozici na webových stránkách Sekce klinické farmacie ČFS ČLS JEP: www.cfs-cls.cz/Sekce/Sekce-klinicke-farmacie/Pracovni-skupiny/Konzultacni-cinnost-v-lekarne.

 

PharmDr. Jana Šolínová
Vedoucí pracovní skupiny Konzultační činnost v lékárně, Sekce klinické farmacie, ČFS ČLS JEP, z. s.
Lékárna U Zlatého hada, Cvikov

 

PharmDr. Kateřina Malá-Ládová, Ph.D., PharmDr. Anna Patková, Ph.D.
Koordinátoři projektu pro Českou republiku
Katedra sociální a klinické farmacie, Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové; iPACT