Zpráva z aktivní účasti členů pracovní skupiny “Konzultační činnost v lékárně” v posterové sekci kongresu FIP

Datum vydání: 17.10.2019

PharmDr. Jana Šolínová a PharmDr. Aleš Mareček, dva členové pracovní skupiny „Konzultační činnost v lékárně“ se zúčastnili kongresu FIP v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech (SAE) ve dnech 22.–26. 9. 2019. V rámci posterové sekce kongresu byly kolegům z celého světa představeny dvě důležité aktivity v péči o pacienty probíhající v lékárnách v České republice.

Poster Pulse check as a tool to raise awareness of atrial fibrillation in Czech community pharmacies” představil výsledky získané a vyhodnocené v rámci pilotního provedení projektu screeningového šetření „Měření tepové frekvence v lékárnách“, probíhajícího pod záštitou odborných organizací Atrial Fibrillation Association (AFA), Arrhythmia Alliance (A-A) a International Pharmacists for Anticoagulation Care Taskforce (iPACT). V České republice byla vyhodnocena data získaná v lékárnách aktivně poskytujících individuální konzultace ve třech termínech pilotního projektu, a to 6/2017, 11/2017 a 11/2018. V zúčastněných lékárnách se podařilo oslovit téměř 200 pacientů, z nich 8 bylo odesláno pro další vyšetření k lékaři a máme zprávy, že 5 pacientů bylo diagnostikováno s poruchou rytmu, případně jim byla iniciována farmakoterapie. Kolegy ze zahraničí zajímalo zejména praktické provedení screeningu v lékárně, vzhled konzultační místnosti a její další využití, postoje českých lékařů k uvedené aktivitě v lékárnách a počet pacientů s dosud nediagnostikovanou fibrilací síní či jinou arytmií zachycenou v rámci screeningu. Překvapivě byl velký zájem o geografické rozmístění jednotlivých lékáren, které se zúčastnily kampaně v rámci České Republiky a důvody tohoto rozmístění.

IMG_20190924_141316IMG_20190924_135743IMG_20190924_120436IMG_20190923_10572548787480423_71d4a32f93_o48786918802_92b40fa49d_o

Poster „Individual counselling provided to patients in pharmacies in the Czech Republic“ představil vzdělávací platformu – dvoudenní interaktivní garantovaný kurz „Poskytování individuálních konzultací pacientům v lékárně včetně řešení lékových problémů“, který již několik let probíhá pod hlavičkou ČLnK a Sekce klinické farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP, z. s. Dále byly představeny výsledky pilotní studie, která proběhla v roce 2016 a při které bylo formou dvoustupňové revize zaznamenáno a vyhodnoceno 101 individuálních konzultací poskytnutých pacientům v zúčastněných lékárnách, během nichž bylo identifikováno 278 lékových problémů. Bylo prokázáno, že lékárníci jsou schopní znalosti získané při garantovaném kurzu použít v praxi při individuální konzultaci s pacientem a zachytit a vyřešit některé lékové problémy. Zahraniční kolegové se při diskuzi u posteru zajímali především o vlastní provádění individuálních konzultací v lékárně: „Jak často jsou konzultace v lékárně poskytovány? Jak dlouho trvá jedna konzultace? Na co se lékárník během konzultace zaměřuje? Jak lékárník dokumentuje konzultaci? Má každá lékárna v ČR konzultační místnost? Jakou zdravotnickou dokumentaci má lékárník k dispozici?“ Zazněly ovšem i otázky týkající se vzdělávacích kurzů pro poskytování konzultací: „Co je přesně náplní kurzu? Kdo kurz organizuje? Mohl bych se takového kurzu zúčastnit?“

O postery z prostředí českých lékáren byl zájem, po celou dobu prezentace posterů probíhala živá diskuze. Bylo možné prodiskutovat podobné aktivity a jejich úskalí v dalších zemích světa, ať už se jednalo o státy afrického kontinentu, země severní Evropy, Brazílii, Singapur, USA aj.  Byly navázány kontakty s kolegy v zahraničí, kteří pracují na podobných projektech.

Pokud se mají odborné konzultace stát běžnou součástí práce lékárníka, je nutné provádět tuto činnost v náležité kvalitě. Dále je třeba jednat se zástupci ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven o začlenění odborných konzultací do zdravotnického systému a o jejich finančním ohodnocení.  I těmto tématům bylo kromě diskuze u posterů na kongresu věnováno několik příspěvků.

Celkově lze účast na kongresu zhodnotit jako úspěšnou a inspirativní. Je rozhodně třeba ve spolupráci se zahraničními kolegy a prezentování zkušeností z českého prostředí pokračovat.