Vzpomínka PharmDr. Pavla Grodzy na kolegu RNDr. PhMr. Ivana Anděla

Datum vydání: 25.01.2016

Dne 7. ledna 2016 se uzavřel život kolegy RNDr. PhMr. Ivana Anděla ze Zlína. Dožil se 88 let. Jeho profesní život byl velmi plodný. Nepracoval po celou svou kariéru jen na sobě, ale mnohé ze svých schopností a znalostí předával druhým v práci i volném čase. Dostalo se mu za to i řady ocenění. Byl čestným členem jak České farmaceutické společnosti, tak České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Kolega Ivan Anděl se narodil 13. prosince 1927 v Kyjově. Do svých dvaatřiceti let působil na Slovensku v Trenčíně a od roku 1959 až do své smrti pobýval ve Zlíně, kde i pracoval. Zde působil nejprve jako provozní lékárník a krajský informátor o lécích v tehdejším Gottwaldovském kraji. Od roku 1964 až do odchodu do důchodu byl vedoucím lékárníkem v Závodním ústavu národního zdraví ve Svitu Gottwaldov. V roce 1969 složil v Bratislavě rigorózní zkoušku a stal se doktorem přírodních věd. Velké zásluhy měl především v práci pro odbornou společnost. Už v roce 1961 založil komisi farmaceutů při spolku lékařů ve Zlíně, který se časem změnil ve spolek farmaceutů. Po roce 1989 byla po různých nepříjemnostech vůči panu kolegovi činnost spolku na dlouhá léta přerušena. Díky mladým kolegům byla obnovena roku 2008 a zadostiučiněním pro doktora Anděla bylo čestné členství ve výboru Spolku farmaceutů ve Zlíně. Přednášel jsem na prvním večeru po obnovení a pamatuji si, jak byl spokojen a dojat. K doktoru Andělovi se váže i několik mých osobních vzpomínek. Byl vedoucím redaktorem časopisu Referátový výběr z lékárenství, který vycházel v Lékařském domě v Praze od roku 1965 až do roku 1996, což byla kartotéka excerpt z odborné literatury v časech před érou internetu. Přizval mě tehdy v 80. letech ke spolupráci, velmi jsem si toho vážil. Do roku 1994 byl předsedou Sekce lékárenství ČFS a již pár let předtím mě oslovil ke spolupráci ve výboru sekce. Po lékárnických dnech v Trojanovicích 1992 mě oslovil, zda bych se nechtěl stát jeho pokračovatelem. Inu se tak stalo a je tomu tak dodnes. I za to patří Ivanovi můj vřelý dík. Třetí a poslední vzpomínka je z loňského roku. S doktorkou Lisou jsme přednášeli na sympoziu v polských Rudách. Zajímavý historický film tam promítal kolega Edward Kasza, který pak s námi v kuloárech vzpomínal na spolupráci s Ivanem Andělem při realizaci novátorských technologií v tehdejším lékárenství.

Jeho publikační činnost neutuchala ani v pozdějších dobách. V Časopise českých lékárníků publikoval řadu článků z dějin lékárenství v regionu, ve kterém působil (např. Kolejní jezuitská lékárna v Uherském Hradišti). Zasloužil se i o osvěžení památky některých kolegů politicky zničených po únoru 1948. Např. kolega Miloslav Souček z Uherského Brodu, který byl v roce 1952 odsouzen na 12 let za velezradu, byl díky Ivanu Andělovi oceněn Českou lékárnickou komorou medailí Honoris et Merito in memoriam.

Za všechno, co pro farmacii v životě vykonal, mu patří dík nás všech. Čest jeho památce.