Proběhl Kongres nemocničních lékárníků v Brně

Datum vydání: 01.12.2015

Druhý listopadový víkend se na brněnském Výstavišti sešlo více než 600 nemocničních lékárnic a lékárníků, farmaceutických asistentek a asistentů na 19. kongresu nemocničních lékárníků, který pořádala Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti ČLS JEP ve spolupráci se Sekcí farmaceutických asistentů při ČAS. Hlavním tématem letošního kongresu byla problematika farmakoterapie v neurologii.

Sobotní dopolední odborný program zahájil svojí přednáškou prof. MUDr. Milan Brázdil, PhD. z I.neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Nastínil posluchačům nové trendy v léčbě epilepsie a zdůraznil, že je nutné zvolit individuální přístup ke každému pacientovi. Skupina antiepileptik se pravidelně rozrůstá o nové preparáty, které však ne vždy splní všechna terapeutická očekávání. Proto také dle prof. Brázdila zůstává jako jeden z nejčastěji používaných léků levetiracetam vzhledem k minimu nežádoucích účinků, nízkému interakčnímu potenciálu a k četným indikacím v epileptologii.

IMG_9_294IMG_9_271IMG_9_331

V další přednášce doc. MUDr. Marek Baláž, PhD. ze stejného pracoviště přiblížil posluchačům, co lze v současné době nabídnout pacientům, trpícím Parkinsonovou chorobou. Kromě přehledu tradičních i novějších antiparkinsonik se v prezentaci doc. Baláž věnoval také nefarmakologickým intervencím. Na videozáznamu ukázal, jak lze upravit charakteristický parkinsonský třes použitím hluboké mozkové stimulace.

Neuropatické bolesti a možnostem jejího ovlivnění se v další prezentaci věnovala MUDr. Lenka Klimešová z Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Hlavními terapeutickými postupy v léčbě neuropatické bolesti zůstává použití tzv. koanalgetik (antikonvulziva, antidepresiva) a dále aplikace lokálně působících léků s obsahem lidokainu nebo kapsaicinu. Na závěr prezentace zazněla kazuistika pacientky, která silné neuropatické bolesti zvládla za použití kanabinoidů.

Na závěr dopoledního přednáškového bloku připravila posluchačům Mgr. Olga Mučicová z nemocniční lékárny Krajské nemocnice Ústí nad Labem poutavou cestu až k hlubinám neuronu. Léčiva, ovlivňující funkce neuronu, se po staletí objevovaly v recepturách léků, připravovaných individuálně v lékárnách. Mgr. Mučicová ve své prezentaci přiblížila historické receptury s obsahem kokainu, ale také léky, jež mají svoje místo například při terapii neuropatické bolesti a jsou běžně připravovány v nemocničních lékárnách v ČR.

Po poledni následovaly v odborném programu přednášky ze satelitních sympozií s tematikou léčby karcinomu prsu a dále terapie roztroušené sklerózy.

Tradiční součástí sobotního odborného programu je blok farmaceutických asistentů, který byl letos věnován možnostem, jak změnit prostory lékárny tak, aby se zde pacient dobře cítil. Účastníci měli možnost odnést si z prezentace řadu tipů, jak zefektivnit svoji práci, zjednodušit a zpřehlednit komunikaci s pacientem a jak nejlépe využít svoje znalosti a dovednosti k poradenství při typických sezónních zdravotních problémech.

V průběhu odpoledne mohli účastníci kongresu nalézt odpovědi na své otázky při panelové diskuze o problémech vzdělávání ve farmacii. Hosty panelu, který moderoval mgr. Michal Hojný z IKEMu, byl ředitel odboru vědy a lékařských povolání Ministerstva zdravotnictví mgr. Zbyněk Podhrázký, vedoucí Katedry lékárenství IPVZ PharmDr. Marcela Heislerová a předseda výboru SNL PharmDr. Petr Horák.

Pětice prezentací s neurologickou tématikou uzavřela sobotní odborný program. Tento blok, sestavený PharmDr. Josefem Malým, PhD, ukázal, jak kolegyně a kolegové, věnující se klinické farmacii v nemocnicích, dokážou v této problematice nabídnout přidanou hodnotu své činnosti pro ostatní zdravotnické pracovníky.

Nedělní dopolední program zahrnoval prezentace s tématikou onkologické farmacie. PharmDr. Stanislav Synek, PhD., který byl garantem tohoto bloku, oslovil onkologické farmaceuty z různých pracovišť přípravy cytostatik a ti přednesli tematicky pestrou směs zkušeností ze své každodenní praxe.

Závěr kongresu patřil volným sdělením, ve kterých se posluchači dozvěděli například zkušenosti s využitím robotického systému výdeje léků nebo detaily ze vzniku doporučených postupů pro dispenzaci, či novinky z Evropské asociace nemocničních lékárníků.

Kongres přinesl mnoho nových informací, jež bude možné využít v každodenní činnosti v nemocniční lékárně při přípravě léků, během dispenzace léků pacientovi nebo při práci u lůžka pacienta. Stejně jako jsou důležité aktuální informace z oboru, tak je nepostradatelné také vzájemné sdílení zkušeností v rámci odborných bloků nebo společenské části kongresu.

Na závěr bych rád poděkoval za organizační výbor kongresu i za výbor Sekce nemocničních lékárníků ČFS nejen všem aktivním účastníkům, ale také ostatním, kteří svojí hojnou účastí na vzdělávacích akcích dokazují dlouhodobý zájem o obor nemocničního lékárenství.

PharmDr. Marek Lžičař
Nemocniční lékárna  FN u sv. Anny v Brně

Autor fotografií: PharmDr. Martin Šimíček